Skip to main content
Investování

4 běžné chyby při investování, kterým je snadné se vyhnout

By 3. 5. 202025 ledna, 2022No Comments4 min read

Chyby při investování vás mohou stát peníze. Možností, jak prodělat, je bohužel mnoho. A pro někoho může být až děsivé, co všechno by se měl o investování naučit, aby chyby nedělal.

Tyto hlavní čtyři hlouposti je lehké dělat, a ještě lehčí je se jim vyhnout.

1. Nezískáváte složený úrok

Začněte investovat, když jste mladí. Máte tak několik dekád před sebou, které vám mohou zhodnocovat vaše investice každý rok. A složené úročení vám za tyto dekády prokáže obrovskou službu.

Složené úročení znamená, že získáváte úrok i ze získaného úroku v předešlém období. Například si koupíte byt za 3 miliony korun a za rok vzrostou ceny bytů o 10 % – hodnota vašeho bytu vzroste na 3,3 milionu korun. Pokud v dalším roce opět vzrostou ceny bytů o 10 %, hodnota vašeho bytu vzroste na 3,63 milionu korun (3,3 x 110 %). Zhodnocení za dva roky tedy nebude 20 %, ale díky složenému úroku 21 %.

Za několik dekád to budou desítky až stovky procent zhodnocení, které získáte tím, že investici nakoupíte a držíte ji mnoho let.

2. Ignorujete poplatky

Máte peníze ve fondu vaší banky nebo u investičního poradce, který si neúčtuje provize z každého nákupu? Výborně. A platíte za tyto služby jiné poplatky? Určitě ano. Může to být odměna za výkon nebo fixní odměna za správu investic. Obojí jsou férové, ale záleží na jejich výši.

Jak jsme si ukázali v prvním případě, složený úrok za dlouhou dobu může udělat divy. Ale pokud ho každoročně snižují poplatky a odměny poradci a bance, je možné, že hodnota vaší investice moc neporoste nebo dokonce bude dlouhodobě klesat, protože poplatky a odměny budou v součtu vyšší než zhodnocení.

Obecně doporučuji, za průměrný výnos 5 % ročně neplaťte odměnu více než 1 % p.a., a za výnos 10 % p.a. neplaťte vyšší odměnu než 2 % p.a. Odmítněte platit vyšší poplatky, pokud výnosy nejsou dle vašich představ.

3. Chcete „časovat“ trh

Je vzrušující si myslet, že odhadnete, kdy už konečně je správná doba ke koupi, když ceny akcií nebo jiných investic klesají a není jisté, kdy se propad zastaví a začne dlouhodobý růst.

Například v době krize v roce 2008, spadly během dvou měsíců ceny akcií o 20% a mnoho investorů právě v říjnu 2008 znovu vstoupilo na trh a koupilo akcie firem, které zažily dosud svůj největší propad ceny akcií.

Nicméně během dalších šesti měsíců došlo k mnohem většímu propadu o dalších 35% a úplné dno nastalo až v březnu 2009. A mnoho investorů znervóznělo a během tohoto půlroku své investice zase prodali. Udělali chybu, protože v následujícím půlroce do podzimu 2009 ceny akcií vzrostly o více než 50 %!

4. Jste příliš konzervativní

Být konzervativní je jedním z nechtěných rizik investorů. Tito investoři nevědí, že jsou příliš konzervativní, dokud je nezačne trápit nízké nebo žádné zhodnocení jejich investic.

I během velkých výkyvů na trzích je dobré mít zainvestováno alespoň část ze svého majetku v akciích, protože akcie na rozdíl od dluhopisů využívají složeného úročení a na rozdíl od nemovitostí přinášejí vyšší výnos.

Na druhou stranu jsou výnosy volatilnější a je občas zdrcující sledovat náhlé výkyvy cen akcií na denní bázi.

Nejlepší je koupit a držet i během krizí. A nekoukat často na investiční účet, jak se mění ceny. Když koupíte dům, taky nezjišťujete u odhadce jeho cenu každý den 😉

Martin Bursik

Předseda výkonného výboru spolku MONUITA z.s.